Diş Beyazlatmada Riskler

Diş beyazlatma işlemleri sırasında iki farklı yan etkiden bahsetmek mümkündür. Bu etkiler dişlerde geçici olarak gerçekleşen hassasiyet hissi ve ağız içerisindeki yumuşak dokularda orta dereceli rahatsızlık hissidir. Bu rahatsızlık hissi özellikler diş etlerinde hissedilmektedir. Dişlerde hassaslık oluşması diş beyazlatma işleminin özellikle başlarında meydana gelmektedir. Ağız için yumuşak dokuda meydana gelen rahatsızlıklar ise ağıza uygun bir şekilde oturmayan diş beyazlatma kalıplarının uygulanmasının bir sonucu olarak doğarlar. Diş hekimi ofisinde kişilerin ağızlarına uygun olarak üretilen kalıplarla genelde ağız için yumuşak doku rahatsızlıklarına benzer sorunlarla karşılaşılmaz. Her iki rahatsızlık verici yan etkinin de geçici yan etkiler olduklarını ve genelde 1 ila 3 gün arasında değişen bir süreyle ortadan kalktıklarını söyleyebiliriz. Eğer diş beyazlatma tedavinizin ardından yumuşak dokuda rahatsızlık veya dişlerde hassasiyet hissederseniz bu durumda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Ağız kalıbını daha kısa sürelerle kullanmayı deneyebilirsiniz (örneğin, bir saatlik iki seans yerine yarım saatlik iki seans şeklinde kalıbı kullanabilirsiniz).
  • Dişlerinizde diş beyazlatma prosedürüne 2 veya 3 günlük süreyle ara verebilirsiniz. Bu sayede dişleriniz diş beyazlatma sürecine uyum sağlayacaktır.
  • Dişçinize veya diş ürünleri satan eczacınıza yüksek florid içeren bir ürün olup olmadığını sorabilirsiniz. Floridi ağız kalıbına uygulamanız ve kalıbı beyazlatma işleminden sonra 4 dakika süreyle kullanmanız sayesinde dişlerinizde bu rahatsız edici etkilerin oluşmasını engellemeniz söz konusudur.
  • Dişlerinizi hassas dişler için tasarlanmış bir diş macunu ile fırçalayabilirsiniz. Bu diş macunları içerisinde potasyum nitrar içeren diş macunlarıdır ve ağız içerisinde diş sinirlerinin hassasiyetini azaltırlar.

Diş Beyazlatma Ürünlerinin Güvenliği

Diş hekimlerinin sizlere vereceği diş beyazlatma ürünleriyle, eczanelerde satılan diş beyazlatma ürünleri sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ürünlerdir. Bu sizlere ürünlerin yeterli özelliklere sahip olduğunu söylemektedir.

Bununla birlikte yine de bir diş beyazlatma ürünü alırken içeriğine dikkat etmekte fayda vardır. Dişçiniz tarafından evde uygulamak üzere verilen diş beyazlatma ürünlerinde yüzde 10 karbamid bulunurken, dişçinizin ofis içerisinde uyguladığı ürünlerde yüzde 35 miktarında hidrojen peroksit bulunabilir.

Reçetesiz Diş Beyazlatma Ürünü Seçerken Dikkat Edilecekler

Eğer reçetesiz şekilde diş beyazlatma ürünü almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç kriter bulunuyor. Bu noktada dişlerinizin henüz ofis veya ev tipi diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma süreçleri için çok renk kaybı yaşamadığını düşünüyor olabilirsiniz. Yine de diş hekimine görünmenizde ve onun önerisini almanızda fayda vardır.

Eğer reçetesiz şekilde diş beyazlatma ürünü almaya karar verdiyseniz bu durumda, ağız kalıbı düzenlenebilir bir ürün tercih etmenizde fayda vardır. Bazı diş beyazlatma ürünleri belirli açılara kadar düzenlenebilir şekilde gelmektedirler. Bu tipte ağız kalıplarının standart kalıplara nazaran çok daha iyi olduklarını ve yaygın şekilde tercih edildiklerini söyleyebiliriz.

Diş beyazlatma ürünü seçerken, daha önce bu ürünleri kullanmış ve memnun kalmış kişilerin tavsiyeleri dinleyebilir ve kendinize en uygun diş beyazlatma ürününü de bulabilirsiniz. İnternette bu konuda araştırma yapmanız da söz konusudur.

Eğer bu türden ürünleri kullanmaya başladıktan sonra diş etlerinizde belirli renk değişimleri, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı dişlerde aşırı hassasiyet veya soğuk içeceklerin ağız içi hassasiyetini arttırdığı gibi etkiler fark ederseniz bu durumda, en kısa sürede diş hekiminize başvurmanızda fayda vardır.

Diş beyazlatma işlemi günümüzde başarılı bir şekilde dişçi ofislerinde uygulanabilen ve hem kısa vadede hem de uzun vadede kişilerin dişlerinde başarılı sonuçlar elde edilen yöntemlerdir. Diş hekimi kontrolünde olduğu sürece dişlerde genelde herhangi bir hassasiyet veya diş etlerinde rahatsız edici sonuçlarla karşılaşılmaz. Diş beyazlatma uygulamasıyla ilgili daha fazlasını öğrenmek için http://perladent.com.tr/dis-beyazlatma-ankara/ linkini tıklayabilirsiniz.